Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu
Pomysł i idea stworzenia festiwalu powstała w czasie organizacji imprez z okazji 750 – lecia nadania praw miejskich miastu Strzegom.
W 1993 r. roku impreza przekształciła swoją nazwę na Festiwal Folkloru, a w następnym na Międzynarodowy Festiwal Folkloru, kierownictwo zespołu nawiązało bowiem współpracę z Polską Sekcją Międzynarodowego Stowarzyszenia Festiwali Folklorystycznych i Sztuki Ludowej – CIOFF. To właśnie dzięki temu do Strzegomia zaczęły przyjeżdżać zespoły z różnych stron świata. Nadal jednak dominowały zespoły polskie.
Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu trwa cały tydzień. Oprócz prezentacji na scenie zespoły uczestniczą w wielu imprezach towarzyszących festiwalowi. Zazwyczaj w ostatni dzień festiwalu ( niedziela festiwalowa ) zespoły uczestniczą w mszach ekumenicznych w strzegomskich Kościołach, a po nich wspólnie tańczą poloneza na strzegomskich Rynku, gdzie również prezentują swoje narodowe potrawy.
Bardzo ważnym faktem, który zadecydował, że festiwal organizowany jest w naszym mieście oraz podniósł swoją rangę jest nominacja Polskiej Sekcji CIOFF, dzięki której Strzegom po dwuletniej weryfikacji przez ekspertów CIOFF znalazł się w grupie festiwali folklorystycznych objętych patronatem CIOFF. Tym samym nasz festiwal umieszczony jest w Międzynarodowym Kalendarzu Imprez CIOFF.