Projekt Szlak Kamienia łączy znaczące miejsca związane z wydobyciem i obróbką kamienia na Czeskim przedgórzu Karkonoszy (Podkrkonoší) i na terenie Dolnego Śląska. Na tej podstawie powstała ścieżka edukacyjna, która zaczyna się w mieście kamiennego piękna – Hořicach, prowadzi przez Czeskie przedgórze Karkonoszy (Podkrkonoší), Dobromierz i Świdnicę, aż do Strzegomia, granitowego serca Polski.

Cesta Kamene

Strzegom na trasie szlaku kamienia

Strzegom leży w północnej części obecnego pow. świdnickiego. Przez gminę przepływa rzeka Strzegomka. Ziemia Strzegomska leży na płycie granitowej. Oprócz granitu stanowiącego największe bogactwo naturalne gminy, także bazalt i glinki kaolinowe eksploatowane są na skalę przemysłową. Strzegom ma do zaoferowania turystom bardzo wiele, na przykład

Aleja Rzeźby w Kamieniu, Kościół Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerz­nej z Góry Karmel, Wieża Dziobowa, Pomnik księżnej Anny, Strzegomskie Planty i Mury Obronne, Wieża Targowa i Ratusz Miejski, Pomnik świętego Jana Nepomucena, Kamienna studnia przy ul. Świętej Anny, Kościół świę­tej Barbary, Bazylika Mniejsza świętych Apostołów Piotra i Pawła, Kaplica świętego Antoniego, Kamieniołomy Barcz, Góra Krzyżowa.

źródło informacji: www.szlakkamienia.eu

REALIZACJE FILMOWE DLA TELEWIZJI INTERNETOWEJ STRZEGOM - PROJEKT 'SZLAKIEM KAMIENIA'
HORYZONTY24